پازلی، مهمان بیست و یکمین رویداد بانی

پست شده در ارسال شده در تهران, رویدادها

پازلی، استارت‌آپی که روی پرده سینما رفت

بیست‌ویکمین رویداد بانی (استارت‌آپ گرایند تهران)، دوشنبه ۲۰ آذرماه در مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار شد. میهمانان این رویداد، مصطفی لطفی، حسین آریان و محمدحسین محسنی بنیان‌گذاران استارت‌آپ پازلی بودند. اما این رویداد یک تفاوت اساسی با دیگر رویدادهای بانی داشت. ما در این رویداد فیلم پازلی‌ها ساخته مهدی گنجی را که به چگونگی شکل‌گیری پازلی پرداخته بود نمایش دادیم.

پازلی در ابتدا تیمی ۴ نفره از دانشجویان دانشگاه بیرجند بود که علاوه بر اسامی فوق حمید قادری را هم به همراه داشتند. آنها دو سال پیش برای رویداد آواتک به تهران آمدند. دو ماه در تهران و در آواتک ماندند و در نهایت نتوانستند جز ۱۰ تیم منتخب آواتک باشند. اما همانجا با شاهین طبری مدیرعامل شرکت چارگون آشنا شدند و همین آشنایی زمینه‌ساز فراهم شدن یک اتاق کار برای آنها در شرکت چارگون به مدت یکسال شد. آشنایی که ارتباطات گسترده‌ای در اختیار آنها گذاشت تا بتوانند پازلی را با زحمتی بسیار بالاخره پس از دو سال به جایی برسانند که حالا ۹ نفر پرسنل و ۴۰ هزار کاربر داشته باشد. به گفته آنها تاکنون ۲۸ هزار اپلیکیشن با پازلی ساخته شده است.

پازلی‌ها در ابتدای شروع به کارشان ۴ نفر بودند. حسین آریان، مصطفی لطفی، محمدحسین محسنی و حمید قادری. اما امروز بعد از گذشت دو سال از شروع کارشان حمید قادری از آنها جدا شه و تیم پازلی سه نفره به کارش ادامه می‌دهد. ایده پازلی در رویدادهای استارت‌آپ ویکند تهران و بیرجند شکل گرفت. اما چگونگی انتخاب نام پازلی برای خودشان هم داستانی شنیدنی بود. آنها در این باره می‌گویند: «دو روایت وجود دارد. در روایت اول، چرخه ساخت اپلیکیشن مانند ساخت یک پازل است و به همین دلیل نام پازلی انتخاب شد. اما در روایتی دیگر، پیتزا فروشی که ما در آن برای انتخاب اسم، بارش افکار کردیم پازل نام داشت و نمی‌دانم این موضوع چقدر روی ذهن ما تاثیرگذار بود.» آنها بر این باورند که آواتک نقطه شروع خوبی برای کار آنها بوده و پازلی‌ها هیچ‌گاه از آواتک بد نگفتند. پازلی‌ها یکسال در تهران ماندند و سرانجام به بیرجند، شهری که از آن آمده بودند بازگشتند. اما این بازگشت امکانات زیادی در اختیارشان قرار داده که درباره آن می‌گویند: «در شهرستان کار کردن این امکان را به شما می‌دهد که با هزینه کمتر کار کنید. دانشجویانی که می‌خواهند شروع به کار کنند و مثل خود ما تازه کارند در پازلی کار می‌کنند و به همین دلیل وفاداری در پازلی بالاست.»

آنها بر این باورند که یکی از خوبی‌های کار کردن در شهرستان این است که به دلیل مسافت‌های کم زمان بیشتری نسبت به تهران پرترافیک در اختیار دارید. اما از بعد دیگر، نیروهای فنی توسعه یافته در اختیار ندارید و استارت‌آپ‌هایی که در شهرستان کار می‌کنند در کنار توسعه خود باید به فکر توسعه نیروهای فنی‌شان هم باشند. مشکل دیگر شهرستان هم دور بودن از فضاهایی مانند تهران است که شتابدهنده‌ها و سرمایه‌گذارها در آن وجود دارند. پازلی‌ها بر این باورند که حضور شتابدهنده باعث می‌شود روی مسائل حقوقی تمرکز کنند و این مساله که شتابدهنده صندلی در هیات مدیره دارد و سهمی می‌برد که شاید ۵۰ درصد باشد لزوما منفی نیست و امکاناتی را می‌دهد که شاید در جای دیگری نتوان آن را پیدا کرد. آنها تاکید می‌کنند که شتابدهنده برای تیم‌های تازه کار یک امتیاز عالی است که باید از آن استفاده کرد. آنها در پاسخ به این سوال که آیا از بیرجند بار دیگر به تهران می‌گردند و اینجا فعالیت می‌کنند می‌گویند: «این که کجا فعالیت کنیم متناسب با زمان تغییر می‌کند و ما به فکر خروج از بیرجند هستیم اما فعلا بیرجندیم.»

به گفته آنها در حال حاضر، درآمدهای جانبی مانند تولید اپ ios و کارهای اینچنینی جزء کارهای اصلی آنهاست و باعث کسب درآمد برای پازلی می‌شود. سرویس ابری هم مدل درآمدی دیگری است که آنها را به پول می‌رساند و پازلی‌ها می‌خواهند زنجیره ساخت اپلیکیشن را از ابتدا تا انتها پوشش دهند. پازلی‌ها اعلام کردند که اگر کسی زمان ساخت اپلیکشن را ندارد، تیم محتوای پازلی می‌تواند این کار را برای آنها انجام دهد. پازلی‌ها به دنبال سرمایه‌گذارند اما نه هر سرمایه‌گذاری. آنها به دنبال اسمارت مانی می‌گردند و می‌گویند: «پولی که وارد سیستم ما می‌شود باید رقم خوبی باشد و ما می‌خواهیم زمانی به سمت سرمایه‌گذار برویم که خودمان توان پیش‌بردن ماجرا را نداشته باشیم.

آنها در گفت‌وگوی خود در رویداد بانی ابراز امیدواری کردند که فیلمی که تیم کارستان درباره آنها ساخته و قرار است اکران خارجی شود به آنها در رسیدن به رویای بین‌المللی شدن کمک کند. ورژن انگلیسی سایت آنها توسعه یافته و در حال بالا آمدن است و در ادامه می‌گویند: «رقبای ما در عرصه بین‌المللی زیادند اما سرویس‌های ما هم چیزی از آنها کم ندارد.» آنها در راستای توسعه اپلیکیشن خود می‌خواهند سمتی بروند که علاوه بر خودشان کاربران نیز توانایی اضافه کردن افزونه‌هایی به پازلی را داشته باشند.

شاهین طبری برای پازلی‌ها مانند پدری است که پای آنها را به فضای کسب‌وکار استارت‌آپی گشود و حسین آریان در این باره می‌گوید: «شاهین طبری از جنبه شخصی برای من الگوست. زیرا هم پدری فوق‌العاده هم ورزشکاری حرفه‌ای و هم کارمندی عالی است.» اما این همه ماجرای زندگی شخصی پازلی‌ها نیست. کارگردان فیلم پازلی‌ها در مصاحبه‌ای اعلام کرده که در فیلم پازلی‌ها به صورت تعمدی نقش مادران تیم پازلی در زندگی آنان را به تصویر کشیده است و مصطفی لطفی در این باره می‌گوید: «آقای گنجی نقش اساسی مادران ما را در شخصیت‌های ما دیدند و به همین دلیل هم چنین تصمیمی گرفتند.»

محمد نجفی، مدیرعامل بیست‌تاسی که با پازلی‌ها گفت‌وگو می‌کرد از آنها خواست هر یک جمله‌ای پایانی بگویند و حسین آریان در این باره می‌گوید: «با ترس‌هایت روبرو شو، اتفاقات بزرگی می‌افتد. ما جاهای بسیاری گفتیم ته خط رسیدیم اما تیم کمکمان کرده که ادامه دهیم و کنار هم بمانیم.» محمدحسین محسنی هم می‌گوید: «هر روز که از خواب بیدار می‌شوی باید منتظر یک اتفاق تازه باشی و تنها راه موفقیت در فضای ایران، پشتکار و امید است.» اما مصطفی لطفی جمله جالبی به شرکت‌کنندگان رویداد بانی گفت. او می‌گوید: «تنها کسی می‌تواند تیمش را توسعه دهد که اول خودش را توسعه داده باشد و بهترین راه توسعه فردی کارهای داوطلبانه است.»

پس از به پایان رسیدن گپ‌وگفت پازلی‌ها و محمد نجفی شرکت کنندگان ساعتی را برای آشنایی بیشتر با هم و پذیرایی و شبکه‌سازی‌های استارت‌آپی در کنار هم گذراندند. اسپانسرهای این رویداد بانی، صندوق نوآوری و شکوفایی و شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش (سپ) بودند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *