سطحی از نارضایتی را در خود نگه دارید!

پست شده در ارسال شده در تهران, رویدادها

بیست دومین رویداد بانی (استارت‌آپ گرایند تهران)، یکشنبه ۸ بهمن‌ماه که برف به شدت می‌بارید، در مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار شد. میهمان این برنامه، شاهین طبری، مدیرعامل و موسس شرکت چارگون و پدیدار بود. او ویژگی‌های زیادی دارد که باعث تاثیرگذاری‌اش در جامعه شده و از جمله آنها ساکن نبودن و تولیدکننده بودن او است. شاهین طبری در حال حاضر رئیس هیات مدیره چارگون و یک ورزشکار و فعال اجتماعی است. در این رویداد سعی شده  به جنبه‌هایی از زندگی شاهین طبری پرداخته شد که تاکنون کمتر کسی به آنها پرداخته است.

در ابتدای این رویداد شاهین طبری صبحت‌های خود را به این شکل شروع کرد که فکر نمی‌کرد در این روز برفی این تعداد شرکت‌کننده را در رویداد بانی ببیند و از این موضوع شگفت‌زده شده است. او در ادامه گفت: «آرزو دارد که بگویند شاهین طبری یک همسر و یک پدر خوب است و این موضوع اصلی‌ترین چالش زندگی اوست.» او خانواده را اولویت اول همه زندگی خود دانست و گفت: «من خیلی غریزی برنامه‌های روزانه‌ام را مدیریت می‌کنم و دویدن بخشی از زندگی من شده است.»

به گفته شاهین طبری، او ۲۴ ساله بود که چارگون را تاسیس کرد و گفت: «من هیچوقت از خودم راضی نیستم و همیشه احساس عدم رضایت دارم و به همین دلیل نمی‌توانم یکجا بنشینم و تعجب می‌کنم که آدم‌ها فکر می‌کنند من اعتماد به نفس دارم و آدم موفقی هستم.» او تاکید کرد یکی از دلایل اصلی‌اش برای ورود به حوزه‌های مختلف نبود آرامش در اوست.

شاهین طبری معتقد است رابطه بدی با شکست دارد و در این باره گفت: «در زندگی به جایی نرسیدم که فکر کنم شکست است و همیشه به دنبال راه‌حل گشته‌ام. در کسب‌وکار همیشه احساس کردم راهی وجود دارد و به جایی نرسیدم که فکر کنم شکست خوردم و همیشه در شرایط سخت فکرم بیشتر فعال شده است.» شاهین طبری پدری دارد که همیشه از او پرسیده از گذران وقتش خوشحال و راضی است یا نه و همین مساله به او کمک کرده که زمانی که با مشکلات مواجه می‌شود بتواند از پس آنها بربیاید و آنها را پشت سر بگذارد.

موسس چارگون بر این باور است که در ساده‌ترین کارهای زندگی بسیاری هستند که می‌توانند از او بهتر باشد چه رسد به فضایی مانند فضای کسب‌وکار و به همین دلیل امکان ندارد تصمیمی بگیرد و فکر کند بهترین تصمیم را گرفته باشد. او در ادامه گفت: «من غیر از قسمت خانواده‌ام از هیچ قسمت دیگر زندگی‌ام رضایت کامل را ندارم.» او دلیل این گفته‌های خود را در صورتی که کسب‌وکار موفقی دارد اینگونه توضیح می‌دهد که: «شرکت ما جز ۴ هزار شرکت برتر نیست و بسیاری هستند که در این عرصه از او بهترند و به همین دلیل ناراضی است.»

طبری بر این باور است که شسکتن رکوردها در تمام عرصه‌های زندگی یک انگیزه است و او همیشه سعی کرده انگیزه‌های زیادی برای خودش ایجاد کند و یکی از مهم‌ترین کارهای زندگی این است که هر فردی بتواند به صورت مدیریت شده سطحی از نارضایتی را در خود نگه دارد و بتواند تعادلی را حفظ کند که براساس آن هم انگیزه کافی داشته باشد و هم بداند که همیشه کسانی هستند که بهتر از او هستند و کارها را بهتر از او انجام می‌هند. شاهین طبری تاکید کرد که به عدم رضایت اعتقاد دارد و راضی بودن را رفتن در سراشیبی دانست و گفت: «برای زندگی و موقعیتی مانند من رضایت و قناعت جوابگو نیست.»

شاهین طبری رسیدن به آرامش را کار سختی ندانست و در این باره گفت: «جذاب‌ترین اتفاقی که در زندگی‌اش افتاده این بوده که توانسته انرژی را در چارگون بیاورد که افرادی ماهر در کنار هم قرار گیرند و فروش ۹۰ درصدی را تجربه کنند و بیش از ۲۵۰ نفر پرسنل داشته باشند. در حال حاضر شرکت پدیدار چالش‌های بزرگی دارد و حضور من در این عرصه مهم‌تر است. ایجاد کردن توانایی من است و هر کاری بلد بودم برای چارگون انجام دادم و به همین دلیل تصمیمی گرفتم از چارگون بیرون بیایم و تمرکز اصلی‌ام را روی پدیدار گذاشتم و نسبت به سیاست‌های اجرا شده در چارگون احساس مثبتی دارم. اینکه شرکتی را از صفر شروع کردم و پیش می‌روم خوشحالم و از این سفر لذت می‌برم.» او معتقد است چیزی اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه آرزوی آن را داشته باشی و می‌گوید: «باید دقت کنیم چه آروزیی می‌کنیم چون شاید به آن برسیم زیرا ممکن است برسیم و پشیمان شویم.»

او در پاسخ به سوالی درباره چگونگی واگذاری مدیریت چارگون گفت: «دعوت از افراد بزرگ برای همکاری برای من لذتبخش بود و شروع به این کار کردم و این باعث شد با مدیران خوبی همکاری کنم و در نهایت آقای رحمانی هم از جمله این افراد بود که در هر جنبه‌ای تجربه داشت و پس از مدتی خواست شرکت خدمات مشتریان را راه‌اندازی کند و اتفاق عالی بود و پس از مدتی خواستیم کل شرکت را به دست او بسپاریم و نتیجه هم بسیار خوب بود.»

موسس چارگون بر این باور است که زمانی که بتوانی توامندی و آرزوی افراد را بشناسی و کاری را به آنها بدهی که توانمدی آنها باشد باعث می‌شود افراد به جایی برسند که نمی‌توانستیم تصور کنیم. او معتقد است اولین اصل استارت‌آپی این است که اصلی بر آن حاکم نیست و گفت: «بیشتر استارت‌آپ‌های موفق کپی استارت‌آپ‌های خارجی هستند و یکی از مشکلات اصلی ما کوچک بودن بازار ماست و کافه بازار از این محدودیت به خوبی استفاده کرده است.» او درباره زمانی که باید به این نتیجه رسید که کسب‌وکار نتیجه نمی‌دهد گفت: «آدم‌ها با خودشان روراست هستند و زمانی که می‌بینند آرزویشان کمرنگ شده جایی است که باید به این نتیجه رسید و باید دنبال راه دیگری برای رسیدن به آرزوهایمان باشیم.» او معتقد است در بازار استارت‌آپی کسی برنده است که بتواند نیازسنجی درستی داشته باشد.

پس از به پایان رسیدن گپ‌وگفت شاهین طبری شرکت کنندگان ساعتی را برای آشنایی بیشتر با هم و پذیرایی و شبکه‌سازی‌های استارت‌آپی در کنار هم گذراندند. اسپانسرهای این رویداد بانی، صندوق نوآوری و شکوفایی و شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش (سپ) بودند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *